Úvodní slovo & Přednášky
Příroda jako spojenec v péči o psychosomatické pacienty?: Mirka Benešová
Ekopsychoterapie: Martin Jára
Cizinec ve více-než-lidském světě: Tomáš Daněk
Interdisciplinární konference je platformou, kde se příroda potkává s duševním zdravím. Zaměření na vztahy posouvá do popředí lidi. Zaměření na přírodu posouvá do popředí smysl, existenci: “Kdo jsem?”. Objektiv pozornosti můžeme dle potřeby uzpůsobovat. Kam zaměříte ten svůj?
Během přednášek a workshopů se zaměříme na potenciál přírody v terapeutickém procesu. Budeme se věnovat dis-komfortní zóně, divokosti a rituálům. Příroda bude představena jako zdroj a cesta k posílení vztahů. Prožitek přirozenosti bude zahrnovat zvuky, tělo a dech.
Příroda a komfortní zóna
Přirozenost vztahů?
Putování a smysl života
Příroda na pracovišti
Flow, zvuky, příroda
Hory a já
Úvodní slovo & Přednášky
Příroda jako spojenec v péči o psychosomatické pacienty?: Mirka Benešová
Ekopsychoterapie: Martin Jára
Cizinec ve více-než-lidském světě: Tomáš Daněk
Přednášky
Eko-fenomenologický pojem přírody: Petr Prášek
Člověk a příroda z pohledu filosofické antropologie: Václav Němec
Místo domova v psychoterapii?: Adam Táborský
Workshopy
Enviromentální metafory jako zdroj sebe/podpory:
Lenka Vávrová
Co se stalo s vaší schopností adaptace?:
Zdeňka Kovaříková
Příroda v naší mysli:
Martin Jára
Až umřu, stanu se lesem:
Blanka Javorová
Ukončení konference
Sdílení zkušeností o využití přírody a konceptu (nejen) Lesní mysli v péči o psychosomatické pacienty v denním stacionáři. Jak přírodní prostředí může pozitivně posílit psychickou pohodu a podporovat proces uzdravování? Premisy i praktické techniky, které účastníkům pomáhají všímavě se spojit s přírodou a sami se sebou. Přijďte se inspirovat a zažít, jak přírodní prvky mohou obohatit komplexní terapeutický program.
Moc rád bych otevřel téma přírody jako tělesné v abramovském smyslu a živoucí ve smyslu Freyi Mathews, v kontrastu západního pojetí člověka jako cizince v ní. Terapie dle mého skutečně funguje až tehdy, kdy člověk v přírodě opravdu JE.
Představení eko-fenomenologie jako takové. K čemu je vůbec dobrá, když máme ekologii? Jak eko-fenomenologie rozumí přírodě a ekologické krizi?
Schopnost přizpůsobit se podmínkám prostředí formovala člověka odnepaměti. Co se s ní stalo s rostoucí schopností člověka měnit prostředí? Workshop nabídne pozastavení se nad naším postojem vůči změně - sebe, přírody, společnosti. Budeme hledat inspiraci v pohledu do přírodního světa a podíváme se, jak moc se přizpůsobujeme jako terapeuti.
Workshop je koncipován jako pozvánka do světa enviromentálních metafor, jež mohou být účinným zdrojem sebe /podpory. Nastíníme teorii enviromentálních metafor a budeme experimentovat v praxi. Setkání ukotvíme v laskavém tvaru společného sdílení.
Na workshopu prozkoumáme, jak nám příroda může pomoci spřátelit se s naší smrtelností. Dozvíte se, jakou roli hraje přírodní prostředí při obřadech posledního rozloučení a procházení zármutkem. Budete moci prozkoumat svá poslední přání a jejich provázanost s přírodou. Součástí budou cvičení zkoumající vztah k naší smrtelnosti i k naší živosti.